+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplarla İslam ile Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Ölümü istemek günah mıdır... Hakkında Kısa Bilgi.
 1. hatun
  Özel Üye


  Ölümü istemek günah mıdır...


  Ölümü istemek günah mıdır... Mumine.org
  “30 yaşında bir bayanım 3 kere intihara teşebbüs ettim fakat ölmedim. Ölümü istemek günah mıdır?” diye sormuş.
  Cevap: Evet, ölümü istemek günahtır! Bir insanın ölmekten daha çok yaşamayı istemesi gerekir! Çünkü günahlarına tevbe edip, salih amel işlemesi gerekir!
  Fadl (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) amcası Abbas’ın yanına geldi. O sırada Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in amcası hasta idi. Abbas ölümü temenni etti. Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona şöyle dedi:
  “Amcacığım ölümü sakın temenni etme. Çünkü eğer sen iyilik yapan birisi isen ve hayatta kalırsan, mevcut iyiliğine iyilikler katarsın. Bu senin için daha hayırlı olur. Şayet kötülük yapan birisi isen ecelinin geri bırakılarak işlediğin kötülüklerden dolayı Allah’ın rıza ve hoşnutluğunu aramaya çalışmak yine senin için daha hayırlıdır. Bu sebeple ölümü temenni etme.”
  Ahmed, Ebu Ya’la, Hâkim
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘İçinizden hiç kimse ölümü temenni etmesin. Zira kişi iyi biri ise, yaşadıkça iyiliğinin artması; günahkâr biri ise, tevbe edip günahlarından arınması umulur’ buyurdu.”
  Buhari
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Hiçbiriniz uğradığı bir bela veya musibetten dolayı sakın ölümü temenni etmesin. Eğer mutlaka temenni etmek zorunda kalırsa, o zaman şöyle desin: Allah’ım, yaşamak benim için hayırlı olduğu sürece beni yaşat; ölmek beni için hayırlı olduğu anda beni öldür.”
  Buhari

 2. Sponsor Bağlantılar
  728
+ Yorum Gönder
ölümü istemek günah mı,  ölümü istemek günah mıdır,  ölüm istemek günah mı,  allahtan ölümü istemek,  olumu istemek gunahmi,  allahtan ölüm istemek,  ölüm istemek günahmıdır
islami Siteler Forum Alev